Aleksandar Berkman: Šta je to komunistički anarhizam?

1. Šta želiš od života?

2. Sistem nadnice

3. Zakon i vlast  

4. Kako sistem radi?

5. Nezaposlenost

6. Rat

7. Škola i crkva

8. Pravda

9. Da li ti crkva može pomoći

10. Reformista i političar

11. Sindikat

12. U čijim rukama je moć?

13. Socijalizam

14. Februarska revolucija

15. Između februara i oktobra

16. Boljševici

17. Revolucija i diktatura

18. Diktatura na delu

19. Da li je anarhizam nasilje?

20. Šta je to anarhizam?

21. Da li je anarhija moguća?

22. Da li bi komunistički anarhizam mogao da funkcioniše?

23. Anarhisti koji nisu komunisti

24. Zašto nam je potrebna revolucija?

25. Stvar je u ideji

26. Pripreme

27. Organizacija radništva za društvenu revoluciju

28. Principi i praksa

29. Potrošnja i razmena

30. Proizvodnja

31. Odbrana revolucije

NAPOMENE: Celu knjigu je preveo Marko koji živi u Švajcarskoj tako da je prvi prevod šturi prevod. Po njegovim napomenama, korektura je izvršena na 3, 4, 5, 13, 19, 20, 22 poglavlju. Tekst "19. Da li je anarhizam nasilje?" je preveo neko drugi, ali je on izgubio njegovo ime. Poglavlje "9. Da li ti crkva može pomoći?" je preveo Miloš Kovački. Korekturu su izvršili Magrat, Miloš i Aleksa. Ja sam izvršio neke male ispravke na nekim poglavljima, dok sam ubacivao tekstove. Smatram da se i originalni naslov treba izmeniti jer se ne radi samo o opisu komunističkog anarhizma već mnoga poglavlja kritikuju postojeći sistem pa se tek kasnije obrađuje tema komunističkog anarhizma. Dakle, prikladnije naslov bi bio: Kritika postojećeg sistema i anarhistički komunizam.

Originalna verzija knjige se može naći na Anarchist Archives a koliko je meni poznato, Anarho-sindikalistička inicijativa planira da doradi prevod i da ga objavi. Dok se pak to ne desi, i ova prva verzija prevoda se može ovde pročitati.

Za one koji se prvi put sreću sa čitanjem anarhističkog materijala: Kada anarhisti govore o kapitalističkom sistemu, bitno je napomenuti da se ne misli samo na kapitalizam već na bilo koji oblik državnog uređenja. Dakle, kritikuje se i državni komunizam to jest socijalizam a ne samo kapitalizam ili bolje rečeno: svaki oblik državnog uređenja jer se putem države obezbeđuje eksploatacija koju manjina sprovodi nad većinom. Nije bitno da li sebe ta manjina naziva komunistima ili kapitalistima.

Septembar 2007